تسمه تایم وظیفه انتقال حرکت از میل لنگ با میل سوپاپ را برعهده دارد که این انتقال نیرو باید طبق یک زمانبندی دقیق انجام گیرد تا موتور ماشین به درستی کار کند.

شل و سفت بودن تسمه تایم روی این زمانبندی تاثیر می گذارد و اگر تسمه تایم به درستی در جای خود نصب نشده باشد ممکن است زودتر از موعد مشخص شده پاره شود و هزینه های هنگفتی را برای تعمیر موتور به شما تحمیل کند.

علائم شل یا سفت بودن تسمه تایم

تشخیص شل و سفت بودن تسمه تایم خودرو بهتر است توسط مکانیک متخصص انجام گیرد تا در صورت نیاز بلافاصله اقدام به تعویض تسمه تایم نماید. اما نشانه هایی نیز وجود دارد که اگر با آنها مواجه شوید باید به سرعت خودتان را به یک مکانیکی برسانید تا از سالم بودن تسمه تایم مطمئن شوید.

از مهمترین علائم شل یا سفت بودن تسمه تایم  می توان به موارد ذیل اشاره نمود.

شنیدن صدای غیر عادی از موتور ماشین

اگر از قسمت موتور خودرو صداهای بلند و غیرعادی مثل تق تق یا جیر جیر می شنوید به احتمال زیاد علت آن شل یا سفت بودن تسمه تایم  است. اگر تسمه بیش از حد سفت باشد به سختی حرکت می کند و به علت اصطکاک بیش از حد با پولی و هرزگرد صدای جیر جیر از آن بلند می شود و اگر تسمه تایم بیش از حد شل باشد در جای خود لق می زند و ممکن است حتی از جای خود در برود. لق بودن تسمه صدایی مثل تق تق را ایجاد می کند.

خاموش شدن موتور

ممکن است به علت شل یا سفت بودن تسمه تایم، این قطعه پاره شود که در این صورت موتور خودرو روشن نمی شود و احتمالا ماشین فقط استارت می خورد. دراین شرایط بهتر است اصلا استارت نزنید چون به علت کار نکردن سوپاپ ها احتمال شکستن آنها و همچنین آسیب رسیدن به موتور و سیلندر وجود دارد.

 داغ کردن موتور

ازدیگر علائم شل یا سفت بودن تسمه تایم ، داغ کردن موتور است که البته بیشتر به دلیل سفت بسته شدن تسمه ایجاد می شود. اگر تسمه تایم بیش از حد سفت باشد، اجازه رسیدن آب کافی به پمپ آب را نمی دهد و موتور به درستی خنک نمی شود. در نتیجه دمای موتور افزایش یافته و موتور ماشین داغ می کند.

چراغ هشدار باتری

شاید تصور کنید اگر چراغ هشدار باتری روشن شود فقط به این معنی است که باتری خراب شده اما اصلا اینطور نیست. یکی از دلایلی که موجب می شود چراغ هشدار باطری ماشین روشن شود، خرابی یکی از تسمه های خودرو است. تفاوت تسمه دینام و تسمه تایم در روشن شدن چراغ هشدار باتری مشخص نمی شود؛ بنابراین، پس از اینکه این چراغ هشدار روشن شد بهتر است خودرو را حرکت ندهید و حتما از یک مکانیک کمک بگیرید تا علت آن را تشخیص دهد.

تشخیص شل یا سفت بودن تسمه تایم

همانطور که اشاره کردیم شل یا سفت بودن تسمه تایم دارای علائمی است که اگر به آنها توجه کنید می توانید به موقع اقدام به تعویض تسمه تایم نموده و از وارد آمدن آسیب بیشتر به قطعات مهم خودرو به خصوص موتور ماشین جلوگیری کنید. برای اطلاع از بهترین زمان تعویض تسمه تایم مقاله بهترین زمان تعویض تسمه تایم خودرو چه زمانی است ؟ را مشاهده نمایید.

مکانیک ها برای تشخیص شل و سفت بودن تسمه تایم خودرو ابتدا به صدای آن توجه می کنند. اگر صدای جیغ مانند یا تق تق از سمت موتور خودرو بشنوند، قاب روی تسمه را باز کرده و خرابی یا پارگی آن را بررسی می کنند.

معمولا صدای تق تق یا جیر جیر که از قسمت جلوی خودرو شنیده می شود از علائم شل یا سفت بودن تسمه تایم  است که راننده را به خصوص هنگام رانندگی در دور موتور بالا بیشتر با مشکل مواجه کرده و موجب ریپ زدن یا پایین آمدن دور موتور می شود.

تنظیم شل و سفت بودن تسمه تایم

یکی از نکات مهمی که در نحوه تعویض تسمه تایم در نظر گرفته می شود،  تنظیم شل و سفت بودن تسمه تایم است. مکانیک ها از دو روش زیر برای تشخیص شل یا سفت بودن تسمه تایم  هنگام نصب آن استفاده می کنند:

اندازه گیری دستی شل یا سفت بودن تسمه تایم

در روش اندازه گیری دستی شل یا سفت بودن تسمه تایم ، پس از اینکه مکانیک تسمه را در جای خود قرار داد و پیچ تسمه سفت کن را بست، انگشت خود را روی تسمه قرار داده و آن را فشار می دهد. در این حالت تسمه باید حدود 1.5 تا 2 سانتی متر جلو و عقب برود. اگر تسمه بیش از 2 سانتی متر حرکت کند، به معنای شل بسته شدن آن است و باید پیج تسمه سفت کن محکمتر شود و اگر تسمه کمتر از 1.5 سانتی متر جابجا شود باید پیچ تسمه سفت کن را کمی شل تر کرد.

ابزار اندازه گیری کشش تسمه

برخی از مکانیک ها برای تنظیم شل و سفت بودن تسمه تایم  از ابزار اندازه گیری کشش تسمه استفاده می کنند. این ابزار کاربردی به تنظیم مقدار مناسب کشش تسمه کمک کرده و برای انواع تسمه ها و با هر ضخامتی مناسب است. استفاده از این ابزار بسیار آسان است زیرا دارای دسته مدرج برای اندازه گیری دقیق میزان کشش تسمه می باشد. از این ابزار می توان به طور دقیق برای تشخیص شل و سفت بودن تسمه تایم خودرو استفاده کرد.

کدام تسمه تایم برای خودروی من مناسب است؟

فرض کنید به یک مکانیک مراجعه کردید و متوجه شدید که به علت شل یا سفت بودن تسمه تایم ، تسمه خودروی شما دچار پارگی شده و نیاز به تعویض دارد. خب در این شرایط اولین سوالی که به ذهنتان خطور می کند این است که چه نوع تسمه تایمی باید برای ماشین تان خریداری کنید.

احتمالا این سوال را از مکانیک می پرسید و مکانیک هم به شما چند برند معرفی می کند تا از یک فروشگاه لوازم یدکی خودرو تهیه کنید. معمولا مکانیک ها به شما توصیه می کنند که تسمه تایم یکی از برندهای زیر را خریداری کنید:

  • تسمه تایم بایتمر Baytmer
  • تسمه تایم دایکو Dayco
  • تسمه تایم هاچینسون Hutchinson
  • تسمه تایم پاورگریپ Gates Powergrip

درباره ما

گروه آذران پیشرو بارمان وارد كننده تخصصی برخی از لوازم یدكی خودرو سبک و سنگین و قطعات صنعتی با بیش از پانزده سال تجربه افتخار دارد با عرضه محصولات اصلی ، با كیفیت و استاندارد جهت ارج نهادن به سلیقه توزیع كنندگان متعهد در راستای حفاظت از منافع و مصالح مصرف كنندگان نهایی گام بر می دارد.

ارتباط با ما

قوانین سایت_____حفظ حریم خصوصی